E-resident aitab maailma vanaemadel juriidilisi lepinguid koostada

Martin Nørgaard Gregersen on ilmakodanik, kelle Eesti ettevõte hoiab teadaolevalt asutamiskiiruse maailmarekordit. E-residendiks hakkas ta õnnetu armastusloo tulemusel, kuid suhe Eesti programmiga on tugev siiani.
Kuidas sai sinust e-resident?
Siin on väike eellugu. Hakkasin vabakutseliseks veebidisaineriks ja kolisin Kopenhaagenist Berliini. Tegin inimeste ja ettevõtetega koostööd üle maailma. Armusin ühte kreeklannasse, me abiellusime ja reisisime koos palju ringi. Siis aga läksime ootamatult lahku. Üürikorteri omanik tühistas seepeale kohe minu rendilepingu. Nii et kujuta ette olukorda: ühel hetkel on sul olemas terve elu – abikaasa, koer, äri – ja järgmisel on kõik see läinud.
Leidsin end põhimõtteliselt tänavalt, aga mul oli vaja oma firmat edasi juhtida. Kirjutasin iga kuu arveid ja selleks oli vaja ettevõte füüsiliselt kuskile registreerida. Ma ei soovinud kohe uut üürilepingut sõlmida, sest ei teadnud veel, millises riigis üldse elada tahan. Hakkasin otsima lahendust ja keegi rääkis mulle e-residentsusest, mis oli siis alles päris uus asi. Läksin nende veebilehele ja lugesin: “Juhi oma ettevõtet ükskõik kust maailmas. Registreeri end Euroopa käibemaksukohuslaseks.” Ohhoo! Panin end kohe kirja. Ja juba paari nädala pärast sain oma Eesti e-residendi kaardi Ateenast Eesti saatkonnast kätte.
Oled e-residendina loonud lausa kolm Eesti ettevõtet ja ühe neist isegi nii kiiresti, et see läks maailmarekordina arvesse.
Jah, see ettevõtte on sign.online ja selle asutamiseks kulus täpipealt 15 minutit ja 33 sekundit! Eestlaste jaoks ei pruugi see aeg mingi ilmaimena kõlada, aga mujal maailmas on see ennekuulmatu kiirus, sest firma loomine on märkimisväärselt aeglasem ja bürokraatlikum protseduur.
Aga katsu nüüd selgitada nii, et kohalik vanaema ka aru saaks – millega see ettevõte tegeleb?
Eestlased, ka paljud Eesti vanaemad, on harjunud turvaliste digiallkirjade ja mugavalt veebi teel sõlmitud lepingutega. Minu kodumaal Taanis on olukord samuti üsna hea, aga suur osa ülejäänud maailmast pole selle asjaga eriti kaugele jõudnud. Kui mõelda nüüd kõigile vanaemadele üle terve maailma, siis peavad nad lepinguid sõlmides suutma lugeda paberil kogu seda väikeses kirjas keerulist teksti, selle siis käsitsi allkirjastama, seejärel kõik paberid skaneerima ja selle faili e-kirjaga kuskile saatma või printima ja posti panema. Tundub nagu kohutav ajaraiskamine, kuid enamikes riikides ongi see täiesti tavapärane asjaajamise viis. Sign.online’iga üritame eestlastele omast digitegutsemist kogu maailmaga jagada.
Näiteks on üks vanaema, kel on geniaalne moosiretsept. Ta sooviks hakata seda masstootma. Tal on vaja esmalt sõlmida moosi tootma hakkava ettevõttega mitteavaldamise leping, et kaitsta oma retseptiideed. Tavaliselt tuleks selleks juristi juurde minna, mis võib ühele vanaemale üsna kalliks teenuseks osutuda. Aga see ei tohiks nii olla. Sellised ühekordsed tüüplepingud peaksid olema lihtsasti kättesaadavad ja soodsad. Sign.online abil ongi vanaemal võimalik see leping viie euroga kätte saada.
E-resident Martin Nørgaard GregersenKui laps jääb autosõidul magama, saan kasutada seda aega ja digiallkirjastada raporti. Kõigepealt elu ja siis äri – tänu e-residentsusele.
Ta saab meie teenuse abil kerge vaevaga koostada juriidiliselt siduva lepingu, kus on kirjas retsepti saladuse hoidmise tingimused. Enne lepingu eest tasumist saab vanaema selle üle vaadata ja veenduda, et talle seal kõik sobib. Osapooled digiallkirjastavad sign.online vahendusel oma lepingu ja saavad seejärel koopia ka oma e-postkasti. Moosi tootmiseks on vanaemal vaja muidugi tootjaga ka töövõtulepingut. See on praegu teine leping, mida me pakume. Vanaema saab arusaadavalt ja juriidiliselt korrektselt kirja panna, millistel tingimustel tema moosi tootma peab, kui palju moosipurk maksma hakkab ja millised on lepingu rikkumise tagajärjed.
Ehk siis pakute nii-öelda tavalisele inimesele võimalust kergelt ja soodsalt juriidilisi lepinguid koostada?
Jah. Lisaks eraisikutele pakume teenust ka ettevõtetele. Võtame näiteks Saksa firma, kes peab tegema pidevalt üht ja sama tüüpi töövõtulepingut. Nad teevad seda vanamoodi ehk siis prindivad ja skaneerivad pabereid ning selleks kulub neil päris palju aega ja vaeva. Meie ehitame neile vajaliku töövoo, mis aitab neid lepinguid edaspidi kerge vaevaga sõlmida. Ka ma ise kasutan kogu aeg sign.online lepinguid oma teise ettevõtte töölepingute jaoks. Oleme veel üsna noor ettevõte ja praegu kaardistame, millised on need ühekordsed lepingud, mida paljud inimesed vajaksid. Sign.online müüb neid tükipõhiselt.
Oled tõeline väliinimene ja veedad iga päev mitu tundi õues. Kuidas on e-residendiks olemine aidanud sul oma töö- ja eraelu tasakaalu hoida?
Mul on koerad ja beebi. Igal hommikul enne tööd käin koerte ja lapsega tunnikese metsatiirul. Kui vaja, saan vaadata oma e-kirju telefonist või juhtida kogu oma äri telefonist. Mul pole kontorit. Võin teha tööd aias, köögis või jalutades. Puhkuse ajal oli mul notari aeg. Ma ei pidanud selleks kuhugi kohale minema. 45 minutit hiljem sain puhkusega jätkata. Kui laps jääb autosõidul magama, saan kasutada seda aega ja digiallkirjastada raporti. Sellised näited teevad mind nii rõõmsaks. Kõigepealt elu ja siis äri – tänu e-residentsusele. Tööd on lihtsam eluga klapitada, kui see ei sõltu füüsilistest kohtadest. Tahame seda kogemust ka sign.online lepingutega pakkuda. Mõtle – olukord, kus lepingute loomine ja allkirjastamine on miski, mis võib su rõõmsaks teha!
Tuleme nüüd tagasi kohaliku vanaema juurde. Kuidas sa selgitaksid e-residentsuse programmi kasu ühele eestlasele?
Kõige lihtsam ja otsesem kasu on maksuraha. E-residentide äritegevus toob Eestile kümneid miljoneid eurosid aastas inimestelt, kes ei ela siin kohapeal ja ei tarbi kohalikke hüvesid. Selles mõttes on Eesti riigina nagu teenus. Nagu Netflix, mis ekspordib oma teenuseid üle maailma. Teiseks loovad e-residendid Eestisse uusi töökohti. Ja kolmandaks teevad e-residendid Eesti maailmas suuremaks – paljudest meist on saanud tulihingelised Eesti fännid, kes seisavad teie riigi maine eest globaalselt.
Nüüd ma küll räägin natuke ka e-residendiks endaks olemise boonusest, milleks ongi kogukond. See toob kokku ettevõtlikud inimesed, kes usuvad digiidentiteeti ja piirideülesesse ärisse. E-residentide kogukond on inspireeriv seltskond, millest tekivad uued ideed, uued ettevõtted. Ka sign.online sündis e-residentide koostöös. Kui mõelda kõigile neile ideedele, millest päriselt kasvavad ettevõtted, siis arvan, et kui see oleks kõikjal mujal ka nii lihtne, oleks maailmas palju vähem palgatöötajaid ning rohkem ettevõtjaid ja innovatsiooni.
More from e-Residency
- Sign up for our newsletter
- Watch fresh video content - subscribe to our Youtube channel
- Meet our team and e-residents - register for our next Live Q&A